Urgentní stavy pacientů s VAD terapií jsou komplikované, život ohrožující situace ovlivněné celou řadou faktorů. Ty vyplývají z této multioborové formy terapie pacientů v akutním nebo terminální fázi chronického srdečního selhání. Příčina těchto urgentních stavů může být důsledkem:
Zásadní pro posouzení stavu pacienta s VAD systémem jsou následující faktory:
V urgentních situacích při používání Systému CentriMag/PediVAS je vždy nejdůležitější identifikace problému, tedy zda je situace zapříčiněna klinickým stavem pacienta nebo je problém v hardware VAD systému. Vybrané klinické situace a jejich řešení jsou uvedené níže.
V případě zastavení krevního čerpadla CentriMag/PediVAS dochází ke vzniku zpětného toku skrze krevní pumpu s omezením schopnosti organismu zachovat adekvátní perfůzní arteriální tlak. V takovém případě je třeba peánovými kleštěmi vždy zaklemovat arteriální návratovou červenou linku pacientského okruhu k prevenci retrográdního průtoku. Doporučený postup (ať už je nefunkční pouze konzole nebo pouze motor) je následně vyměnit primární konzoli a motor kompletně v setu.
Tak jak je znázorněno na obrázku - zasvorkujte peánovými kleštěmi Outflow - návratovou červenou linku pacientského okruhu současně se snižováním otáček RPM na nulu. Pak vypněte hlavní zdroj napájení konzole (poloha OFF). Vyšroubujte fixační šroub krevní pumpy na motor tak, že se šroubem několikrát otočí proti směru hodinových ručiček, až se konec šroubu ocitne mimo drážku na krevní pumpě.
Otáčejte tělem krevní pumpy ve směru hodinových ručiček tak, až se drážky na krevní pumpě ocitnou proti motoru. Krevní pumpu vyjměte z pouzdra motoru. Vložte krevní pumpu do pouzdra záložního motoru (krevní pumpa zapadne natočená jedním ze 3 možných směrů). Otáčejte krevní pumpou proti směru hodinových ručiček, dokud se nezarazí, pak šroubujte fixačním šroubem ve směru hodinových ručiček, dokud se nezastaví. Zkontrolujte, aby konec fixačního šroubu byl viditelný v jednom z plastických zářezů krevní pumpy. Pokud fixační šroub není vidět v zářezu, uvolněte fixační šroub, vyjměte pumpu a znovu ji umístěte do pouzdra. Otáčejte krevní pumpou proti směru hodinových ručiček a zajistěte ji postupným utahováním fixačního šroubu.
Nyní lze obnovit čerpací funkci pomocí záložní konzole zvyšováním otáček na 800 - 1600 ot/min za současného odsvorkovávání návratové červené linky pacientského okruhu. Postupně zvyšujte otáčky krevní pumpy až do dosažení požadovaného průtoku krve. U pumpy je nutno obnovit poslední provozní režim před výměnou hardware. Je třeba dbát na to, aby parametry nastavení a hodnoty alarmů/výstrah odpovídaly těm, které byly zvoleny před výměnou hardware.
V některých případech, pokud byla krevní pumpa vypnuta (OFF) déle než pět minut bez vhodné antikoagulace, je doporučeno vyměnit i krevní pumpu s pacientským okruhem. Neprovádějte výměnu individuálních částí systému (pouze motor/pouze konzole) během srdeční podpory pacienta. Peánové kleště mohou být sejmuty pouze po obnovení normální funkce krevního čerpadla.
V případě potřeby je možné se obrátit na klinickou podporu společnosti Omnimedics CZ, která může poskytnout základní informace o VAD systému nebo o řešení technických otázek hardware.
1. Potvrzení funkce LVAD čerpadla auskultačně v levém horním břišním kvadrantu (CAVE - silné vibrace).
2. Kontrola Systémového kontroléru:
A. Kontrola zapojení perkutánního vodiče do Systémového kontroléru.
B. Kontrola zapojení napájecích kabelů Systémového kontroléru do bateriových klipů a baterií.
C. Kontrola kapacity zapojených baterií.
D. Kontrola přítomnosti alarmů > kontakt VAD tým/technická podpora Omnimedics CZ.
1. Periferní pulzace nemusí být hmatná z důvodu nepulzatilního průtoku LVAD čerpadla.
2. Kontrolu krevního tlaku provádět nejlépe manuálně s doplerovskou sondou (z IABK).
- Doporučené parametry: TK sys < 120 mm Hg, TK mean 60 až 90 mm Hg.
3. Kontrola EKG na bed-side monitoru/12 svodové EKG.
4. Kontrola oxygenace/SpO2 může být ovlivněna nepulzatilním průtokem > ideálně arteriální ASTRUP.
5. Všeobecně - kontrola kapilárního návratu, barvy kůže, dostatečné hydratace.
Zastavené krevní LVAD čerpadlo:
Hypertenze:
Arytmie:
Hypovolemie:
Kardio-pulmonální resuscitace:
Zcela zásadní je role nejbližších členů rodiny (partner pacienta), který je stejně jako VAD pacient seznámen se základním managementem hardware VAD systému. Zdravotnickému personálu tak může pomoci s manipulací s hardwarem VAD systému a identifikací nebo asistenci při řešení alarmů a výstrah. Stejně tak jako pacient by měl být schopen zdravotnickému personálu poskytnout základní kontakty na implantační centrum.
V případě potřeby je možné se obrátit na klinickou podporu společnosti Omnimedics CZ, která může poskytnout základní informace o VAD systému nebo o řešení technických otázek hardware.