Léčba srdečního selhání
Léčba náhlého snížení srdeční funkce klade hlavní cíl na obnovení dostatečného krevního průtoku orgány (mozek, srdce, játra, ledviny, plíce a další) s dodávkou okysličené krve a živin, a odstranění příčiny (zprůchodnění uzavřené tepny, ukončení arytmie). Specializované Jednotky Intenzivní Péče pro srdeční selhání, tzv. Koronární JIP se orientují na náročnou terapii těchto akutních stavů, ke které mají odpovídající speciální léky k ovlivnění srdeční činnosti i technické vybavení (stimulátory srdeční činnosti, přístroje na podporu dýchání) včetně i přístrojů na přímou i nepřímou podporu činnosti srdce.
Léčba chronického srdečního selhání je vždy zaměřena na prevenci a důslednou léčbu všech chorob, které by mohly vést k dalšímu zhoršení srdeční činnosti. Mezi tyto choroby patří například arteriální hypertenze, plicní hypertenze, léčba arytmií a náhlých příhod ischemické choroby srdeční, kdy se lékaři snaží o co nejrychlejší zprůchodnění postižené koronární (věnčité) tepny, nebo prevence specifických onemocnění srdečního svalu, kdy známe a můžeme ovlivnit příčinu poškození.
Léčba srdečního selhání je rozdílná dle typu a stupně srdečního selhání. Vždy individulizovaná a kombinovaná strategie léčby má za cíl ulevit pacientům od jejich potíží a zlepšit kvalitu jejich života. Přímá léčba příčiny srdečního selhání je možná jen u malé skupiny pacientů, kdy se jedná o chirurgickou opravu / nahrazení poškozené chlopně nebo zprůchodnění uzavřené věnčité tepny.
Režimová a dietní opatření
- Jedná se o základní soubor opatření pro všechny pacienty se srdečním selháním.
- Dietní opatření - omezení příjmu soli a tekutin.
- Snížení tělesné hmotnosti u nemocných s nadváhou.
- Omezení alkoholu nebo abstinence.
- Abstinence kouření.
- Přiměřená zvýšená tělesná aktivita.
Farmakologická léčba
- Léčba dlouhodobého srdečního selhání je zaměřená především na:
- léčbu hypertenze
- prevenci arytmií
- podporu funkce srdce
- podporu funkce ledvin
- podávání léků ke snížení srážení krve
- Při léčbě akutního srdeční selhání se používají léky k:
- zvýšení srdeční stažlivosti
- zvýšení krevního tlaku
- snížení krevního tlaku v plicích
- k odstranění tekutin z těla
Chirurgická léčba
- Chirurgická léčba je zaměřena nejdříve na odstranění příčiny:
- zprůchodnění postižených věnčitých tepen
- opravy nebo náhrady poškozených srdečních chlopní
- Antiarytmická terapie využívá chirurgické minioperace k implantaci:
- pacemakerů a přístrojů pro resynchronizační terapii
- implantabilní kardioverter-defibrilátor (ICD)
- V terminální fázi srdečního selhání je další terapií transplantace srdce nebo implantace mechanické srdeční podpory, která může buď pacientovi pomoci přečkat do transplantace nebo v případě nemožnosti transplantace žít pouze s tímto přístrojem.
Přístrojová léčba
- Při akutním srdečním selhání nebo v terminální fázi chronického srdečního selhání je k dispozici i celá řada přístrojových systémů, které mohou dočasně nahradit některé ze životních funkcí:
- ventilátory - přístroje dočasně nahrazující nebo podporující dýchání
- dialyzační přístroje dočasně nahrazující funkci ledvin
- ECMO - přístroj pro kombinaci krátkodobé podpory srdeční činnosti a zároveň okysličení krve mimo tělo pacienta (mimotělní oběh)